niedziela, 12 czerwca 2022

Konsolidacja kredytu? Mniejsze raty czy wyższe koszty?

Konsolidacja kredytów jest niejednokrotnie koniecznością. Spłata wielu zobowiązań niekoniecznie musi być przyczyną kłopotów z domowym budżetem, ale wzrastające raty kredytowe i miesięczna obsługa zadłużenia, już z pewnością może spowdować zachwianie równowagi w budżecie.

konsolidacja kredytu - mniejsze raty czy wyższe koszty

Bo, co to jest kredyt konsolidacyjny? Jest to kredyt celowy. A oznacza to, że cel jest jasno określony: spłata bieżących, wybranych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. Nowy kredyt jest zatem przeznaczany na zamknięcie pewnych zobowiązań i zredukowanie ich do poziomu, który można już zaakceptować. Zobowiązania wytypowane do konsolidacji i wyszczególnione we wniosku kredytowym, spłaca bank.

Połączyć w jeden kredyt można różne kredyty i pożyczki, ale o zakresie konsolidacji decyduje bank. W teorii możne spłacić kredytem konsolidacyjnym kredyty i pożyczki gotówkowe (przeczytaj: gdzie wziąć kredyt gotówkowy?), kredyty i pożyczki samochodowe, kredyty ratalne, hipoteczne, a nawet i zadłużenia w kartach kredytowych i w rachunkach bankowych. Teoria teorią, a najlepiej zapytać u źródła, co można skonsolidować.

A czy można spłacić pożyczki niebankowe? Bardzo rzadko, ale są dwie możliwości, jeżeliby byłoby to konieczne: dodatkowa gotówkowa w ramach przeprowadzanej konsolidacji lub pożyczka konsolidacyjna (bankowa, rzecz jasna). Dodatkowa gotówkowa może zostać przeznaczona na dowolny cel, natomiast w przypadku pożyczki konsolidacyjnej, to my sami spłacamy wybrane kredyty i pożyczki (przypomnienie: w przypadku kredytu konsolidacyjnego robi to bank przyznający kredyt).

Co daje skonsolidowanie kredytów bankowych?

Kredytobiorcy decydujący się na połączenie kredytów w jeden, kierują się kilkoma przesłankami.

Najbardziej powszechną jest zmniejszenie liczby spłacanych zobowiązań. Kolejną, a o wiele ważniejszą, jest poprawienie płynności finansowej domowego budżetu. Obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytowej, w znaczący sposób wpływa na bilans domowego budżetu. Zmniejszenie strony wydatkowej zwiększa dochód rozporządzalny. Jak to się dzieje, że rata będzie mniejsza?

Kredyty konsolidacyjne są nieco tańsze niż podobne kredyty gotówkowe. Ale to nie wystarczy, aby znacząco zmniejszyć nową ratę. Dzieje się to przede wszystkim z powodu wydłużenia okresu kredytowania.

Im dłużej spłacany będzie przez nas kredyt, tym mniejsza będzie rata. Ale to z kolei powoduje, że z każdym dodatkowym miesiącem większy będzie koszt odsetkowy. Nie jest to immanentna cecha kredytów konsolidacyjnych, ale każdego produktu kredytowego: im większa jest wysokość pożyczonego kapitału i im dłużej pozostaje w twojej dyspozycji, to tym większy będzie koszt odsetkowy.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny? Należy mieć na uwadze to co zostało napisane powyżej, ale również i to, że z każdym kredytem jest również powiązany koszt kredytowy. Mogą to być same odsetki, ale i także i inne koszty kredytowe, np. prowizja czy ubezpieczenie kredytu. Porównując koszty całkowite kredytów lub pożyczek konsolidacyjnych, nawet tylko dwóch ofert bankowych, mamy możliwość wyboru tańszej opcji kredytowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kredyt gotówkowy 30 tysięcy złotych na 3 lata

Kredyt gotówkowy 30 tys. zł tylko na 3 lata . Na dowolny cel. Poniżej szybkie zestawienie kredytów i pożyczek bankowych na 30 tys. zł. Błysk...