wtorek, 5 lipca 2022

Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsumencki, czy to konsolidacyjny czy każdy inny, ma więcej minusów niż plusów i w zasadzie powinien być rozpatrywany tylko i wyłącznie w sensie ekonomicznym. Natomiast w konsolidacji kredytów przeważają zalety, na które warto jest zwrócić uwagę.

wady i zalety kredytu konsolidacyjnego
  • Połączenie wielu różnych (wybranych) zobowiązań kredytowych i pożyczkowych w jeden nowy kredyt, a tym samym zredukowanie liczby spłacanych zobowiązań.
  • Najczęściej konsolidowane są kredyty gotówkowe (przeczytaj także: Gdzie po tani kredyt gotówkowy w banku), ale mogą to być również kredyty samochodowe, ratalne czy wykorzystane limity w rachunkach bankowych.
  • Ustalenie płatności nowej raty kilka dni po wpłynięciu wynagrodzenie na konto. Umożliwi to terminową spłatą i uniknięcia opóźnień.
  • Dzięki wydłużeniu czasu kredytowania możliwe jest zdecydowane obniżenie wysokości miesięcznej raty.
  • Mniejsza rata kredytowa, to przede wszystkim poprawa sytuacji finansowej w domowym budżecie. Bez konieczności redukowania innych wydatków lub szukania dodatkowych pieniędzy, można zwiększyć dochód rozporządzalny.
  • Większa zdolność kredytowa dzięki zmniejszeniu raty kredytowej umożliwia uzyskania dodatkowej gotówkowi, czyli pożyczki gotówkowej na dowolny cel konsolidowanej w ramach kredytu konsolidacyjnego.
  • Przy dobrej ocenie kredytowej możesz negocjować warunki kredytowania.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Największą zaletą konsolidacji, a tym samym i kredytu konsolidacyjnego, jest mniejsza rata kredytowa. Jednak zdecydowanie niższy koszt obsługi zadłużenia wiąże się z jednocześnie z większym kosztem całkowitym. Dlaczego? Ponieważ obniżka raty jest możliwa tylko dzięki wydłużeniu czasu spłaty zobowiązania.

Nawet wówczas, kiedy jedynym kosztem będzie oprocentowanie nominalne, to oczywistym jest, że poza kapitałem należy oddać odsetki. Co to oznacza? Wysokość całkowitego zadłużenia zwiększy się o koszt całkowity.

Jest to jednak wada każdego kredytu, nie tylko kredytu konsolidacyjnego. Czy opłaca się zatem konsolidowanie kredytów?

W wielu przypadkach nie jest kwestia opłacalności, ale konieczności. Istotne jest przede wszystkim, aby wyszukać jak najtańszy kredyt i dostosować odpowiednio wysokość nowej raty. Nie może być ona zbyt wysoka, ponieważ nawet okresowe pogorszenie się domowych finansów spowoduje kolejne kłopoty. Natomiast zbyt mała, to niepotrzebny wzrost kosztów całkowitych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kredyt gotówkowy 30 tysięcy złotych na 3 lata

Kredyt gotówkowy 30 tys. zł tylko na 3 lata . Na dowolny cel. Poniżej szybkie zestawienie kredytów i pożyczek bankowych na 30 tys. zł. Błysk...