poniedziałek, 9 maja 2022

Gdzie najłatwiej o kredyt konsolidacyjny

Pożyczki i kredyty mogą stanowić wsparcie finansowe i szybką realizację określonych celów, ale mogą stać się również źródłem kłopotów finansowych. Sprawa się komplikuje, kiedy nie tylko spłacamy wiele zobowiązań jednocześnie, ale i kiedy suma rata płaconych miesięcznie powoduje zachwianie stabilności w domowych finansach.

Gdzie najłatwiej o kredyt konsolidacyjny

Rozwiązaniem problemu może być konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny. Ale, jeżeli nie zlikwidujemy źródła powstałych przyczyn przekredytowania oraz złego stany domowego budżetu, to nawet i konsolidacja kredytów i mniejsza rata kredytowa nie pomoże.

Jak działa konsolidacja kredytów i czym jest kredyt konsoldiacyjny?

Przede wszystkim, to samodzielnie wybierasz zobowiązania, które mają zostać spłacone przez bank, który przeprowadzi konsolidację. Najczęściej konsolidowane produkty kredytowe zostają wyszczególnione we wniosku kredytowym.

Bank przeprowadza analizę wniosku, sprawdza zdolność i wiarygodność kredytową i jeżeli jest ona pozytywna, to spłaca wierzycieli (banki – zamykając kredyty i pożyczki), a nam pozostaje do spłaty tylko jeden, nowy kredyt konsolidacyjny (jeżeli wszystkie kredyty i pożyczki zostały spłacone). Jest to kredyt celowy, który moze być przeznacozny wyłącznie na spłatę zobowiązań kredytowych i pożyczkowych zaciagniętych w bankach (niekiedy można spłacić również SKOK-i).

Jakie kredyty można skonsolidować?

Oczywiście zależy to od banku przeprowadzającego konsolidację kredytów. To on bowiem ustala warunki. W teorii konsolidacja kredytowa pozwala połączyć ze sobą wszystkie kredyty i pożyczki bankowe:

  • kredyty, pożyczki gotówkowe,
  • kredyty samochodowe,
  • kredyty ratalne,
  • kredyty hipoteczne (mieszkaniowe),
  • wykorzystane limity na kartach kredytowych i na koncie ROR.

Kto powinien wziąć pod uwagę konsolidację kredytów?

Dla kogo jest kierowany kredyt konsolidacyjny? Konsolidacja kredytowa jest przeznaczona dla osób, które wciąż terminowo spłacają zobowiązania. Bank analizując bowiem wniosek kredytowy, sprawdzi zarówno zdolność kredytową, jak i historię kredytową w BIK.

Kredyt konsolidacyjny pozwala przede wszystkim poprawić płynność finansową domowego budżetu – mniejsza rata kredytowa stanowi mniejsze obciążenie finansowe. Poza tym, zmniejszenie raty kredytowej zwiększa zdolność kredytową, co pozwala otrzymać również dodatkową gotówkę na dowolny cel.

Gdzie najłatwiej o kredyt konsolidacyjny? W każdym banku. O ile Twoja ocena kredytowa będzie pozytywna. Jeżeli masz już znaczne opóźnienia w terminowym regulowaniu rat kredytowych (nawet jednej), to z dużym prawdopodobieństwem kredytu konsolidacyjnego nie otrzymasz.

Najszybszy kredyt konsolidacyjny czy najtańszy?

Aby móc skonsolidować pożyczki i kredyty bankowe, to już wiemy, że musimy uzyskiwać odpowiednio wysoki dochód oraz mieć pozytywną historię kredytową. Warto również pamiętać o kilku innych, równie ważnych aspektach związanych z konsolidacją kredytów.

Odwieczne pytanie, które się zawsze pojawia w tej kwestii brzmi: Czy opłaca się konsolidacja kredytów?

Na początku należałoby się skupić na porównaniu ofert kredytowych. Jest to obowiązkowe, jeżeli chcemy wyszukać korzystny kredyt konsolidacyjny, czyli tańszy. Nie należy dokonywać szybkiego wyboru, decydując się na bank (i kredyt), bez odpowiedniej analizy (na marginesie: nie jest ona trudna).

Również decyzja o przeprowadzeniu konsolidacji musi być przemyślana:

  • 1. wybierając kredyty do konsolidacji,
  • 2. ustalając nową ratę, która będzie mniejsza od sumy rat konsolidowanych,
  • 3. czy potrzeba jest dodatkowa gotówka,itp.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że wydłużenie czasu spłaty nowego kredytu, to rzecz jasna, mniejsza rata. Ale… Dłuższy czas kredytowania, to i większy koszt odsetkowy. A nie pożyczasz przecież tylko kapitału, ale dodatkowo należy oddać jeszcze koszt kredytowy (odsetki, być może prowizja, ubezpieczenie, inne koszty kredytowe). I dlatego zawsze należy porównać co najmniej dwa kredyty, aby na podstawie analizy całkowitych kosztów kredytowych, wybrać tańszy kredyt.

Pamiętaj! Konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny oznacza, że twoje zadłużenie będzie większe niż przed konsolidacją, ale za to strona wydatkowa będzie mniejsza w domowym budżecie. Jeżeli jednak w czasie spłaty kredytu konsolidacyjnego będziesz się znowu zadłużał, to efektu i zysków z konsolidacji nie będzie. Postaraj się również, o ile jest to możliwe, zmniejszyć inne domowe wydatki (a inflacja rośnie…) lub zwiększyć domowy dochód, tak, aby mieć możliwość stworzenia finansowej poduszki bezpieczeństwa na gorsze czasy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kredyt gotówkowy 30 tysięcy złotych na 3 lata

Kredyt gotówkowy 30 tys. zł tylko na 3 lata . Na dowolny cel. Poniżej szybkie zestawienie kredytów i pożyczek bankowych na 30 tys. zł. Błysk...