czwartek, 23 listopada 2023

Jest szansa na konsolidację?

Jest szansa na konsolidację kredytów? Na pożyczkę konsolidacyjną lub kredyt? To bardzo często pojawiające się pytanie: czy mam jakaś szansę, aby pozbyć się zbyt wielu zobowiązań bankowych, a czasem i pożyczek spłacanych w firmach pożyczkowych.

jest szansa na konsolidację

Jest oczywiście szansa i w miarę możliwości finansowych można połączyć te wszystkie zobowiązania w jeden kredyt z ratą niższą.

Kto może w tym pomóc? Co zrobić i od czego zacząć? Gdzie się udać, aby skonsolidować większość zobowiązań? Prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia wniosku możesz znacznie zwiększyć, o ile podejmiesz szybko decyzję!

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, którego bank udziela na spłatę innych kredytów i pożyczek bankowych. Dzięki takiemu zabiegowi, zamiast spłacać miesięcznie np. kilka rat kredytowych w różnych terminach i do różnych banków, możesz płacić tylko jedną ratę do banku, który dokonał konsolidacji.

Dodatkowym ułatwieniem jest to, że to bank sam reguluje zobowiązania, co oznacza, ze kredytobiorca nie otrzymuje tych środków na swoje konto bankowe. Wyjątkiem może być pożyczka konsolidacyjna – wówczas samodzielnie spłacasz zobowiązania.

Dodatkowa gotówka w ramach kredytu konsolidacyjnego również jest przekazywana na konto kredytobiorcy, którą może swobodnie dysponować.

Po co konsoliduje się kredyty?

Jest kilka powodów dla których konsoliduje się kredyty. Dla dużej części konsumentów, to ograniczenie liczby posiadanych zobowiązań i zmniejszenie ryzyka przeoczenia płatności którejś z rat. Zatem w pewnym sensie konsolidacja porządkuje pasywa domowego budżetu.

Dla innych osób, połączenie kilku zobowiązań stwarza możliwość poprawienia płynności finansowej oraz zwiększenia kontroli nad wydatkami.

Obniżenie nowej raty (w porównaniu z sumą konsolidowanych rat) jest możliwe przede wszystkim dzięki odpowiednio wydłużonemu okresowi kredytowania.

Kto decyduje o tym, które kredyty połączyć i zamienić w jeden?

Banki samodzielnie kształtują politykę kredytową, a tym samym ustalają zakres konsolidowanych produktów – zwłaszcza jest to zauważalne w ofertach promocyjnych. Do konsolidacji mogą być włączone np.:

  • kredyty gotówkowe,
  • pożyczki gotówkowe,
  • kredyty ratalne,
  • kredyty samochodowe.

Dodatkowo niektóre z banków pozwalają skonsolidować:

  • kredyty mieszkaniowe,
  • pożyczki hipoteczne,
  • inne kredyty konsolidacyjne,
  • kredyty w rachunku ROR,
  • karty kredytowe.

Nie masz jednak obowiązku konsolidowania wszystkich zobowiązań. To Ty podejmujesz decyzję, które z kredytów chciałbyś spłacić przed wymaganym terminem.

Do jakiego banku mogę przerzucić kredyt, aby obniżyć ratę?

Łączenie, zamiana czy przenoszenie kredytów, to powszechnie potocznie używane sformułowania związane z konsolidacją kredytów. Oferta kredytowa banków jest niezwykle szeroka, ale nie tylko, że nikt nie ma czasu, aby wszystkie propozycje kredytowe sprawdzić, ale i nie ma to większego sensu.

Należy skupić się na najbardziej popularnych propozycjach, a te często są najbardziej atrakcyjne pod względem ceny. Z tych kilku można naprawdę wybrać korzystny kredyt konsolidacyjny.

Z każdym z tych banków skontaktujesz się poprzez formularz kontaktowy. Pozwoli to na kontakt telefoniczny ze strony banku.

Jest szansa na konsolidację kredytów i kredyt konsolidacyjny?

Zadając sobie i innym – bardzo często na forach kredytowych – pytanie: czy jest szansa na konsolidację i otrzymanie kredytu, musisz pamiętać o dwóch rzeczach:

1. Na forach kredytowych odpowiedzi nie znajdziesz! To nie forumowicze udzielają kredyty i pożyczki, ale banki.

2. Kredyt konsolidacyjny to nowy kredyt, a zatem…

Zanim bank przyzna Tobie kredyt, musi zbadać Twoją sytuację finansową:

  • zdolność kredytową oraz
  • wiarygodność kredytową w BIK.

Wszelkiego rodzaju opóźnienia w płatności rat (ponad 30 dni) wpływają negatywnie na historię kredytową. Zbyt późne podjęcie działań naprawczych uniemożliwia otrzymanie kredytu. Nie czekaj zatem, aż wystąpię kłopoty, ale podejmij działania zawczasu.

Bez znaczenie jest to, że miesiąc wcześniej wziąłeś jakiś kredyt lub pożyczkę, no ale bank sprawdził już moją zdolność kredytową… Tym razem zrobi to ponownie – jest zobligowany przez prawo (Ustawa o kredycie konsumenckim1). Przygotuj się na to, że może poprosić Ciebie o dostarczenie zaświadczenia o dochodach i ich źródłach, zaświadczeń dotyczących aktualnego stanu zadłużenia.

Im lepszą ocenę kredytową uzyskasz, tym większą masz szansę na skonsolidowanie kredytów i pozyskanie kredytu.

Szansa na kredyt konsolidacyjny jest, ale czy warto?

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z opcji konsolidacyjnej, przeanalizuj swoją obecną i przyszłą sytuację finansową.

Odpowiedz sobie na pytanie: jaki masz potrzeby finansowe, jaki jest główny cel konsolidacji kredytów i czy akceptujesz to, że z nowym kredytem konsolidacyjnym wzrośnie wysokość Twojego zadłużenia.

Konsolidacja kredytów przy dobrej ocenie kredytowej stwarza szansę na poprawienie stanu domowych finansów, ale pod warunkiem, że nie będziesz się dalej zadłużać! Niekiedy, aby wyjść na finansową prostą, jest również konieczność ograniczenia innych wydatków, a nawet zwiększenie dochodów.

Kredyt konsolidacyjny nie jest pomocą dla zadłużonych, bowiem nie eliminuje przyczyn przekredytowania, ale łagodzi skutki. Jest to dla wielu konsumentów szansa na wyjście z kryzysowej sytuacji i sanację domowych finansów, ale i stwarza niekiedy poważne zagrożenia.


1 USTAWA o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. Źródło: https://isap.sejm.gov.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kredyt gotówkowy 30 tysięcy złotych na 3 lata

Kredyt gotówkowy 30 tys. zł tylko na 3 lata . Na dowolny cel. Poniżej szybkie zestawienie kredytów i pożyczek bankowych na 30 tys. zł. Błysk...